Çocuk Psikolojisi

Aile ve Çocuk İletişimi

aile ve çocuk iletişimi image

Aile ve Çocuk İletişimi Neden Önemli?

Aile, bütün toplumsal yaşam biçimlerinde en çok evrensellik özelliğine sahip kurumdur. Buna bağlı olarak her toplumda ve toplumsal gelişmenin her döneminde var olmayı başarmıştır. Aile, temel davranış özelliklerinin kazanıldığı ve üyelerinin birbirleri ile iletişim kurmayı keşfetmeye başladığı yerdir. İnsanoğlu ilk sosyal deneyimlerini aile içinde yaşar ve geliştirmeye aile içinde başlar. Bu nedenle, sağlıklı aile ve çocuk iletişimi bireyin gelişmesinde çok önemli bir yer tutar. Birçok yeni şey keşfettiğimiz özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde gelişimimizi destekleyerek temelde öz benliğimizi oluşturan yapı taşı ailedir.

Bireyin yaşamının ilk yıllarında sevilme, kucağa alınma, beslenme ve korunma gibi temel gereksinimleri yeterince ve zamanında karşılanır ise, bireyde ”temel güven duygusu”nun oluşumu için temeller atılmış olur. Çocuk ile bağ kurulmaya başlanmış ve onun hem dış dünyaya hem kendine güven duygusu desteklenmiş olur. Aksine kucağa alınıp sevilmeyen,ağladığında ilgilenilmeyen, konuşulmayan, oynanmayan yani bir birey yerine konulmayan çocukta ise “Bana aldırmıyorlar, beni umursamıyorlar, öyle ise ben değersizim“ şeklinde bir izlenim, hırçınlık ve “temel güvensizlik duygusu” gelişebilmektedir. Bu yaşananlar da bağlanma örüntüsünü etkilemektedir.

Bağlanma Örüntüsü Nedir?

Bağlanma örüntüsü çocuk ile temel bakım veren arasında başlayıp, çocuğun bağ kurduğu bireylere aktarım gerçekleştirilerek devam eden bir ağdır. Çocuğun gelecekte kendini ve dünyayı nasıl algılayacağının temelleri, büyük ölçüde yaşamın ilk yıllarında yaşadığı bakım-veren ile ve çevresel olarak karşılaştığı etkileşimlerin kalitesiyle çocuğun dünyasında yorumlanarak belirlenmektedir.  

Aile, bireyleri diğer toplumsal kurumlara bağlayan, ilk ilişkiler, iletişim ve davranış örüntüleri ile köprü oluşturan temel bir birim, merkezi bir kurumdur. Aile, birey ile toplumu birbirine bağlayan, topluma karşı gelişecek sosyal örüntünün zeminini atan bir bağlantı kavşağıdır. Bireyin ilk ve temel sosyal çevresi aile oluşumudur ve birey zaman ilerledikçe sosyal çevresini aileden, toplumun diğer kurumlarına doğru genişletir. Bir ses dalgası misali düşünülebilir ya da su birikintisine attığımız bir taş gibi temeldeki yapı genişleyerek diğer halkalara yansımaya başlar. Diğer halkalar ile ilişki ağı giderek genişler ya da sistem kapalı bir sistem ise atılan taş dibe vurarak diğer sistemler ile bağlantı kurup gelişim gösteremez. Eğer çocuk ile içerisinde, toplumsal değerlerde göz önüne alınarak ve gelişime açık bir sistem yapılanması ile yetiştirilmiş ise diğer halkalar yani diğer sosyal sistemler ile ilişki ve iletişim problemleri yaşamamakta veya yaşasa dahi çözüm yolları üretebilmektedir. Ancak kapalı bir sistemin içerisinde, yetiştirilmiş ne kendi içerisinde ne de diğer sistemler ile geçirgenlik söz konusu olmayan bir sistemde ise; sosyal çevre ve diğer bireyler ile ağları çok kuvvetli olmayıp, kendi kapalı sistemine patolojik olarak geri dönmek durumunda kalmaktadır. 

Sağlıklı Aile ve Çocuk İletişimi Nasıl Sağlanır?

  • Bahsettiğimiz tüm bu süreçler gelişirken nasıl bir iletişim örüntüsü benimsememiz gerekir ? Ve sağlıklı bireyler, sağlıklı aile ve sağlıklı toplum dizgesini nasıl sağlayabiliriz? 

Sağlıklı iletişim kurabilmemiz için öncelikle ‘‘koşulsuz sevgi/ kabul’’ bizler için temel noktalardır. Çocuğumuzu ya da aile bireylerimizi her koşulda sevgi ve koşulsuz kabul ile karşılayabilmek çok önemlidir. Bu bahsettiğimiz; sınırsız bir izin ya da kuralsız çocuklar yetiştirmek değildir. Her koşulda sevgiden şüphe duyulmaması ve şefkat duygusunu hissedebilmesidir. Örneğin; çocuğunuz derslerinde başarısız olsa da yine sizin kızınız/oğlunuz yani bu onun sizdeki değerinde bir değişim oluşturmadığını, koşullu bir sevgiye tabi tutulmadığını gösterir. Ya da birçok yeteneği olmayan bir çocuk olsa da yine aile içerisinde kendisini değerli hissedebilmeli. Yani çocuklara koşullara tabi tutmadan, ben seni olduğun gibi seviyorum ve benim için önemlisin mesajları verilmeli. Bunları yaparken, paragraf paragraf cümleler kurmanıza ihtiyaç duymaz çocuklar, kısa, öz ve gelişim dönemine uygun net ifadeler yeterlidir onlar için. Bazen sadece bir şefkatli, kabul gören bakışınız bazen de sadece bir kucak açışınız onlar için en kıymetli hazinedir unutmayın…


Emin Terapi Merkezi’nden randevu almak için bize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bireysel terapi sayfamıza geri dönmek ve bireysel terapinin ne olduğunu öğrenmek için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Emin Terapi Merkezi Instagram Sayfamızı Ziyaret Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir