anksiyete terapisi emin ankara
27 Nisan 2020

Anksiyete ve Anksiyete Terapisi Nedir?

ile admin

Anksiyete Nedir? Anksiyete Terapisi Nasıl Olur?

İnsanlar, bir sınav ya da önemli bir görüşme öncesi bir endişe durumunu yaşar ve bu normaldir. Stres kaynağı ortadan kalktığında anksiyete de kaybolur. Anksiyete bozukluğu belli bir neden olmaksızın endişeli durumun devam etmesidir. Anksiyete tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tedavisinde psikofarmakolojik seçenekleriniz olduğu gibi anksiyete terapisi yoluna da başvurabilirsiniz.


Bütün anksiyete bozukluklarının anlatıldığı makalemizi okumak için TIKLAYIN.


Anksiyete nedir? Anksiyete ne demek?

Anksiyete sinirlilik, korku, endişe ve kaygı gibi durumlara yol açan bozukluklar için kullanılan genel bir terimdir. Bu bozukluk, duygu durumumuzu ve davranışlarımızı etkiler ve gerçek fiziksel belirtiler gösterir. Hafif anksiyete muğlak ve huzursuz edici olurken şiddetli anksiyete son derece sarsıcı olabilir ve günlük hayatı ciddi biçimde etkiler.

Anksiyete bozukluğu – kaygı bozukluğu

Anksiyete, belirtileri kişinin uyku ya da diğer fonksiyonlarını engellediği zaman problem olarak kabul edilir. Genel olarak söylersek, kaygı, durumun gerektirdiği düzeyin üstüne çıktığında anksiyete bozukluğu var demektir.Anksiye bozukluğu günlük hayatı devam ettirmeyi zorlaştıran ciddi bir hastalıktır.

Anksiyete Tedavisi ve Anksiyete Terapisi

Birçok psikolojik sağlık görevlisi ve kurumu anksiyete tedavisi konusunda size bilgi, tedavi ve destek sunar. Ayrıca kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir dizi tüyo da vardır. Etkili anksiyete tedavisi anksiyeteyi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmenize yardım eder ve böylece anksiyetenin sizi kontrol etmesinin önüne geçersiniz. Hafif anksiyete semptomlarında sağlık uzmanı size düzenli fiziksel egzersiz ve stres düzeyini düşürmek gibi yaşam biçimi değişiklikleri önerebilir. Ama anksiyete belirtileri şiddetli ise psikolojik ve/veya ilaçla tedavi gerekli olabilir. Önemli olan ihtiyaçlarınıza uygun doğru tedaviyi ve doğru uzmanı bulmaktır.

Terapi ile Anksiyete Bozukluğunu Aşmak

Terapi anksiyeteyi aşmakta en etkili yöntemdir. Bilişsel davranışçı terapi, bireysel psikoterapi ya da bunların kombinasyonu ile yürütüleilir. Anksiyete bozukluğu – panik bozukluk terapiye genellikle kısa sürede yanıt verir. Terapi yaklaşımı anksiyete bozukluğunun türüne ve şiddetine göre değişir ve bazen ilaçla desteklenebilir. Konuşma terapisi olarak da bilinen psikolojik tedavi sizin düşünce kalıplarınızı değiştirmenize böylece anksiyetenizi kontrol altına almanıza ve akıl dışı endişelerinizi azaltmanıza yardım edebilir. Bilişsel Davranışçı Terapi düşüncelere, şartlanmalara ve davranışlara odaklanır. Anksiyete tedavisi sırasında, bilişsel davranışçı terapi, anksiyetenizi tetikleyen yersiz inançlarınızı ve negatif düşünce kalıplarınızı fark etmenize ve değiştirmenize yardım eder.

Emin Terapi Merkezi’nden randevu almak için bize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bireysel terapi sayfamıza geri dönmek ve bireysel terapinin ne olduğunu öğrenmek için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Emin Terapi Merkezi Instagram Sayfamızı Ziyaret Edin