Bekarlarda Vajinusmus Belirtileri

Bekarlarda vajinusmus belirtileri nelerdir?

Kadınlarda en çok görülen cinsel problemlerin başında vajinusmus gelmektedir. Türk toplumunda cinsel konular hakkında belli eğitimler verilmediği için pek çok kadın bu sorun hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Özellikle yeni evlenen kadınlar bu konuda hayli tecrübesiz ve deneyimsiz oldukları için cinsel problemlerini dışarıya yansıtmak istemezler. Dolayısı ile ne tür bir cinsel sorunla karşı karşıya olduklarını kendi kendilerine anlamaları nerede ise imkansız hale gelir. Bu nedenle ilk olarak, bekarlarda vajinusmus belirtileri hakkında daha detaylı bilgilere sahip olup, bu yönde tedaviye başlamaları gerekmektedir.

Bekarlarda Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus, vajina bölgesindeki kasların istemsiz olarak aşırı kasılma halidir. Kadınlar ilişkiye başlamak isteseler bile kasların kasılmasına bağlı olarak, cinsel bir birliktelik geçiremezler. Bu durumda sadece genital bölge kasları değil, tüm vücut kasılır. Bekarlarda vajinusmus belirtileri ise;

  • İlk gece korkuları; anlatılan bazı abartılı hikayeler daha önce hiç cinsel birliktelik yaşamamış kadınlarda büyük korku ve paniğe neden olmaktadır. Özellikle penisin kadın vücudunu acıtacağı bilgisi ve kızlık zarının açılması ile beraber çok fazla kanamanın yaşanacağı düşüncesi ilk gece kadınlarda vajinusmus problemini ortaya çıkarır.
  • Vücudun aşırı kasılması; korku, utanma ve ayıp görülme gibi hisler nedeni ile vücut bir anda kasılır. Başta bacak bölgesi ve kollar kaskatı kesilir. Bu durumda vajina bölgesi tamamen kapanır.
  • İstemeden erkeği itme; vajinusmus sorunu olan bayanlar eşleri kendilerine yaklaştığı takdirde istemeden onları iterler. Bu durumda erkek kadının kendini istemediğini düşünerek, kendinde bir takım psikolojik cinsel problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Korku; titreme, ağlama gibi durumlarla hastalık kendini gösterebilir. Aşırı şekilde korkma durumunda kadın eşinden olabildiğince uzak durmak ister.
  • Aşırı terleme; bu psikolojik belirtilerinden biri de aşırı şekilde terleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Heyecan nedeni ile cinsel ilişki sırasında terleme meydana gelmesi normaldir. Ama vajinusmus sorunu olan bayanlarda aşırı terlemeler meydana gelir.
  • Vajina bölgesine bakamama; bu bölge kız çocuklarına utanılacak ve ayıplanacak bir bölge gibi gösterilir. Bilinç altında sürekli ayıp, günah olarak yerleştirilmesi durumunda bu tür sorunları ortaya çıkar.
  • Adet döneminde normalden fazla ağrı olması; bekarlarda vajinusmus problemine işaret eden bir diğer durum ise adet döneminde aşırı kasılmaların ve ağrıların yaşanmasıdır.

Bekarlarda vajinusmus belirtileri göz önüne alınarak, fiziksel ve psikolojik tedavilerinin en hızlı şekilde yapılması gerekir.

Vajinusmus tedavisi için psikolojik destek almak önemlidir. Emin Terapi Merkezi Ankara psikolog listesini inceleyin. Hemen randevu alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir