ANKSİYETE TERAPİSİ
İnsanlar, bir sınav ya da önemli bir görüşme öncesi bir endişe durumunu yaşar ve bu normaldir. Stres kaynağı ortadan kalktığında anksiye de kaybolur. Anksiyete bozukluğu belli bir neden olmaksızın endişeli durumun devam etmesidir. Anksiyete tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Anksiyete nedir, Anksiyete ne demek?
Anksiyete sinirlilik, korku, endişe ve kaygı gibi durumlara yol açan bozukluklar için kullanılan genel bir terimdir. Bu bozukluk, duygu durumumuzu ve davranışlarımızı etkiler ve gerçek fiziksel belirtiler gösterir. Hafif anksiyete muğlak ve huzursuz edici olurken şiddetli anksiyete son derece sarsıcı olabilir ve günlük hayatı ciddi biçimde etkiler.

Anksiyete bozukluğu – kaygı bozukluğu
Anksiyete, belirtileri kişinin uyku ya da diğer fonksiyonlarını engellediği zaman problem olarak kabul edilir. Genel olarak söylersek, kaygı, durumun gerektirdiği düzeyin üstüne çıktığında anksiyete bozukluğu var demektir.

Anksiye bozukluğu günlük hayatı devam ettirmeyi zorlaştıran ciddi bir hastalıktır.

Anksiyete tedavisi
Birçok psikolojik sağlık görevlisi ve kurumu anksiyede tedavisi konusunda size bilgi, tedavi ve deksek sunar. Ayrıya kendi kendiniza yapabileceğiniz bir dizi şey de vardır.

Etkili anksiyete tedavisi anksiyeteyi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmenize yardım eder böylece onun sizi kontrol etmesinin önüne geçersiniz.

Hafif belirtilerde sağlık uzmanı size düzenli fiziksel egzersiz ve stres düzeyini düşürmek gibi yaşam biçimi değişiklikleri önerebilir. Ama anksiyete belirtileri şiddetli ise psikolojik ve hatta ilaçla tedavi gerekli olabilir.

Önemli olan ihtiyaçlarınıza uygun doğru tedaviyi ve doğru uzmanı bulmaktır.

Terapi ile Anksiyete Bozukluğu tedavisi
Terapi anksiyete tedavisi için en itkili tedavidir. Tedavi bilişsel davranışçı terapi, bireysel psikoterapi ya da bunların kombinasyonu ile yürütüleilir. Anksiyete bozukluğu – panik bozukluk terapiye genellikle kısa sürede yanıt verir. Terapi yaklaşımı ankisete bozukluğunun türüne ve şiddetine göre değişir ve bazen ilaçla desteklenebilir.

Konuşma terapisi olarak da bilinen psikolojik tedavi sizin düşünce kalıplarınızı değiştirmenize böylece anksiyetenizi kontrol altına almanıza ve akıl dışı endişelerinizi azaltmanıza yardım edebilir.

Bilişsel Davranışçı Terapi düşüncelere, şartlanmalara ve davranışlara odaklanır. Ankiseye tedavisi sırasında, bilişsel davranışçı terapi, anksiyetenizi tetikleyen yersiz inaçlarınızı ve negatif düşünce kalıplarınızı fark etmenize ve değiştirmenize yardım eder.

DEPRESYON TERAPİSİ
Hepimizin kendini kötü hissettiği zamanlar olur. İşler istediğimiz gibi gitmediği, her şeyin anlamsız, her adımın inanılmaz zor geldiği zamanlar…

Depresyon bazen hayatımızda ters giden durumlara karşı normal ve sağlıklı bir tepkidir. Diğer zamanlarda ise depresyonun kaynağı daha sinsi ve derindir. Depresyonun biziz nasıl etkilediğini ve bizim bununla nasıl başa çıktığımızı anlamak önemli. Çoğu durumda depresyon bir perspektif meselesidir. Depresyonu başımızdan savmak için değil depresyona dayanmak için doğru perspektifi bulma meselesi. Ve bu da hakikat ile mümkün.

Depresyon nedir?

Depresyon, kendinizi birkaç gün bıkkın ya da mutsuz hissetmenizden daha fazlasıdır. Depresyonda olduğunuzda birkaç gün değil haftalar hatta aylar boyunca sürekli mutsuz hissedersiniz.

Bazıları depresyonun önemsiz olduğunu, sahici bir sağlık problem olmadağını düşür. Yanılıyorlar – depresyon gerçek semptomları olan gerçek bir hastalıktır. Depresyon bir zayıflık göstergesi ya da ‘kendine gel”, “topla kendini” ile düzeltebileceğiniz bir şey değildir.

Depresyonda olduğunuzu düşündüğüyorsanız yardım isteyin!

Birçok kişi depresyon konusunda yardım aramak için çok bekliyor ama ertelememek en iyisi. Ne kadar erken yardım almaya başlarsanız o kadar çabuk iyileşme yoluna girersiniz.

Depresyonda mısınız?
Depresyon insanları farkıl şekillerde etkiler ve farklı belirtileri olabilir. Mutsuzluk ve umutsuzluktan daha önce keyif alınan şeyler ilgiyi yitirmeye ve sürekli ağlamaklı olmaya kadar. Depresyonda olan birçok kişi ayrıca ankiseye belirtileri de gösterir.

Depresyonun fiziksel belirtileri de olabilir; sürekli yorgun hissetme, kötü uyku, iştahsızlık, cinsel isteksizlik, çeşitli ağrılar ve sancılar gibi.

Depresyon belirtileri hafiften şiddetliye doğru değişebilir. En hafif halinde kendinizi sürekli neşesiz hissederken şiddetli depresyonda hayatın yaşamaya değer olmadığını içeren intihar düşünceleri olabilir.

Depresyonda olduğunuzda bu belirtiler haftalar hatta aylar sürer ve iş hayatınızı, sosyal hayatınızı ve aile hayatınızı olumsuz yönde etkiler.

Depresyon Belirtileri
Depresyonun birçok belirtisi vardır ve muhtemelen aşağıdaki belirtilerin hepsini birden göstermezsiniz:

Depresyonun Psikolojik Belirtileri

Sürekli düşük modda ve mutsuz olmak
Umutsuz ve çaresiz hissetmek
Düşük öz saygı
Sürekli ağlamaklı olmak
Suçluluk duygusu
Asabi ve toleranssız olmak
Motivasyon yokluğu
Daha önce ilgi duyalan şeylere ilgisizlik
Karar vermekte güçlük
Hayattan keyif alamama
Telaşlı ve endişeli olma
Intihar ya da kendine zarar verme düşünceleri
Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Normalden daha yavaş hareket etme ve konuşma
Iştan ve kilo değişikliği (genellikel iştah azalması ve kilo verme ama bazen tersi)
Kabızlık
Açıklanamayan ağrılar ve sancılar
Halsizlik
Cinsel isteksizlik
Uyku bozuklukları (uykuya dalmakta zorluk ya da gece yarısı veya çok erken uyanma)
Depresyonun Sosyal Belirtileri

İşte verimsizlik
Arkadşlarla iletişimden kaçınma ya da sosyal aktivitelerde azalma
Habileri ihmal etme
Ev ve aile hayatında zorluklar
Depresyon Tedavisi
Depresyon tedavisi, yaşam biçimi değişikliği, psikoterapi ve ilaçla tedaviyi içerebilir. Tedaviniz depresyonunuzun hafif, orta ya da şiddetli olmasına göre değişebilir.

Hafif depresyonda egzersiz gibi teknikler depresyon tedavisi için işe yarayabilir. Bilişsel davranışçı terapi gibi terapiler düzelmeyen ya da orta şiddetteki depresyonlarda etkili olarak kullanılırken bazen antidepresanlar önerilebilir.

Hepimiz zaman zaman stresli, mutsuz ya da endişeli hissederiz. Bu düşük mod depresyonun belitisi değildir ve bir süre sonar geçer. Ama birkaç günden daha uzun bir süre mutsuz hissediyorsanız yardım almayı düşünmelisiniz.

İyi haber şu ki doğru tedavi ve destekle depresyondaki birçok kişi tamamen iyileşir. Depresyondaki sayısız kişiyle çalıştım ve kesin olarak diyebilirim ki: Depresyon tedavisi mümkün bir hastalıktır!