Boşanma Süreçleri ve Psikolojik Destek

bosanma psikolojik destek image

Ankara Emin Terapi Merkezi’nde, boşanma sürecinde olan veya boşanma sonrasında sıkıntılar yaşayan birçok danışanımıza hizmet ettik ve etmeye devam ediyoruz. Boşanmış danışanlarımıza terapi desteği veriyor ve onların hayata tekrar adapte olmaya yardım ediyoruz. Aynı zamanda, boşanan çiftlerin eğer çocukları da var ise; çocuklara yeni hayat düzenlerine alışma sürecinde destek oluyoruz.

Türkiye’de Boşanma İstatistikleri

Kimse evliliğe boşanma niyetiyle başlamaz. Çoğu insan, evlendiği kişiyle bunun son evliliği olduğu düşüncesiyle evlenir. Buna rağmen, elimizdeki son TÜİK istatistiklerine göre (2018), boşanmalar 2017’ye göre %10.9 artmış durumda. 2018 senesinde evlenen çift sayısı çift sayısı 553 bin 202 iken, boşanan çift sayısı ise 142 bin 448 oldu.

  • Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2011 ve 2012 senesinde yaptığı araştırmalara göre bütün evliliklerin %5’inin boşanmayla bittiği görülüyor.
  • Boşanmaların %39.6’sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor.
  • Boşanmaların birincil nedeni sorumsuz ve ilgisiz davranma iken, ikinci neden evin ekonomik geçimini sağlayamama ve üçüncü neden ise aldatma olarak görülüyor.

Bu oranların bize gösterdiği bir şey var: boşanmalar istesek de istemesek de, hayatın bir parçası. Bu süreçten geçerken ilk zamanlarda yoğun olumsuz duyguların yaşanması ise beklenen bir durum. 

Boşanma Sürecinde Psikolojik Destek

Boşanma, hukuki olduğu kadar psikolojik de bir  süreçtir. Boşanmaya iten nedenler insanı yorduğu kadar, boşanma sonrasında gelecek belirsizlikler ve hayat değişikliği de bizleri zorlamaktadır. Boşanma sürecinde ve sonrasında, psikopatolojik ve psikosomatik birçok sorunlarla karşı karşıya kalan danışanlarımızı görüyoruz. Araştırmalar zorlu boşanmaların kişilerde stres düzeyini arttırdığını, hayat kalitesini ve hayattan memnuniyeti düşürdüğünü ve depresyon gibi duygu-durum bozukluklarına yol açabileceğini gösteriyor. Emin Terapi Merkezi olarak amacımız, danışanlarımızın boşanma süreçlerini sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamak ve onlara inanılmaz travmatik olabilecek bu süreçte önemli duygularını sağlıklı bir şekilde yaşamalarına yardım edebilmektir. İyileşme sürecinin büyük bir bölümü kabullenmeyi, geleceğe odaklanmayı, eylemler sorumluluk almayı öğrenmeyi içermektedir.

Boşanmak için terapiye gelen danışanlarda görülen ortak faktörlerden birisi de “kayıp” duygusudur. Bazı psikologlar boşanma sürecini ölüm ve yas tutma sürecine benzetirken, bazıları ise bu sürecin tamamen aynısı olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, boşanma terapisindeki amaç kayıp sürecini sağlıklı geçirmektir. 

Boşanmadan sonra alınan psikoterapi desteğinde aynı zamanda dikkatle incelenmesi gereken bir konu da, evliliğin neden yolunda gitmediği ve ne gibi hatalar yapıldığıdır. Evlilikteki sorunlar incelendiğinde, kişiler bir sonraki ilişkilerine ve/veya evliliklerine daha hazır bir şekilde girecek ve önceden tekrarladıkları yanlış davranış ve düşünce modellerini tekrarlamamaya gayret edeceklerdir.

Her boşanmanın “kötü” olduğu ve hayat kalitesini düşüreceği anlamı da çıkarılmamalıdır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; mutsuz evliliklerini terk edenler, etmeyen gruba göre 10 yıl içerisinde “hayat kalitesi ve tatmininin” daha yüksek olduğunu belirtmişlerdir. Bu evliliklerin genellikle duygusal ve fiziksel şiddet içerdiğini de göz önünde bulundurulduğunda, ayrılan eşlerin ayrılmakla sağlıklı bir karar verdiği anlamını çıkarabiliriz.

Neden Psikolojik Destek Almalıyım?

Boşanmak için gelen danışanlarımıza, yaşadıkları sorunlara uyumlu psikolojik destek veriyoruz. Her psikolojik kuram ve düşünce okulu her soruna uygun olmayabilir. Bu nedenle, psikoterapinin kişinin ihtiyaçlarına uyarlanması ve kişiye adapte edilmesi gerekiyor. Emin Terapi Merkezi’nde çalışan psikologlarımız bütüncül terapi yaklaşımını benimsemişlerdir. Bu terapi yaklaşımında birçok kuramın bir arada kullanılması ve kişinin sorunlarına entegre edilmesi esas alınır. Kurumumuzun psikologları psikodinamik psikoterapi, psikoanalitik psikoterapi, eş ve aile terapisi, bilişsel davranışçı terapi, bilişsel terapi ve grup terapisi uygulamaktadırlar. Aynı zamanda kısa süreli terapi yaklaşımları olan çözüm-odaklı terapi ve duygularımızı işlememize yardımcı olan duygusal odaklı terapi yaklaşımlarını da benimsiyoruz. 

***Link eklenecek*** Boşanmanın çocuklardaki etkisi ve psikolojik destek için tıklayınız****


Emin Terapi Merkezi’nden randevu almak için bize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bireysel terapi sayfamıza geri dönmek ve bireysel terapinin ne olduğunu öğrenmek için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Emin Terapi Merkezi Instagram Sayfamızı Ziyaret Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir