İlk Gece Korkusu Nedir? Neden Olur?

İlk gece korkusu, pek çok kişiden görülen durumlardan biridir. Bunun birden fazla nedeni olabilir, dolayısı ile ilk olarak nedenleri üzerinde durulması gerekir. İlk gece korkusu daha çok bayanlarda görülen kaygı ve endişenin getirdiği bir psikolojik korkudur. Ama sadece bayanlarda değil, erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Eğer ilk gece korkusu yaşayanlar bu korkuyu tek başına atlatamayacak durumda ise mutlaka bir uzman desteği alınması gerekir.

İlk defa cinsel ilişkiye girecek olan kişilerde, bazı korkular meydana gelebilmektedir. Bu korkular belli bir seviyeyi geçmediği sürece kişileri çok fazla etkilemez. Ama bazı durumlarda bu korkunun seviyesi oldukça yüksektir. Korku seviyesine bağlı olarak, vücutta kasılma ve vücudun kendini kilitlemesi gibi durumlar görülür. Bunun sunucu olarak, kişilerde cinsel ilişkiye girememe gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum bazı kişilerde birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Ama ileri seviye korkularında uzman müdahalesi gerekebilmektedir.

İlk Gece Korkusu Nedir?

Yanlış bilinen bir takım konular kişilerde ilk gece korkusunun ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin ilişki sırasında çok fazla canının yanacağını düşünen kadınlar, kendilerini koruma için böyle bir korkuya kapılabilirler. Örte yandan aşırı utanma psikolojisi ve aşırı kan kaybetme düşüncesi de ilk gece korkusuna neden olabilmektedir. Dolayısı ile sorunların üstesinden tek başına gelemeyen kişiler için uzman destekleri şart olmaktadır.

İlk gece korkusu nedir ? Sorusuna yanıt verilecek olursa, toplumuzda cinsel ilişki sürekli ayıplanacak, kınanacak ve sadece erkeklerin haz alacağı gibi bir yanlış ve yaygın inanç mevcuttur.  Bu da genç bayanların ilk gecede büyük korku ve panik yaşamasına neden olur. Özellikle baskı ve geleneksel bir kültürle yetiştirilen kızlarda bu psikoloji daha yüksektir. Dolayısı ile büyük ölçüde kaygılara neden olmaktadır.

Bazı kadınlarda ilk gece korkusu çok uzun sürebiliyor. Bu durumda vajinismus sorunları ortaya çıkmaktadır. Vajinusmus sorunu ile karlı karlıya kalan bir bayanın yalnız bırakılmaması veya bu durumdan dolayı eşinin set ve aşağılayıcı tavırlar yerine bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Aksi halde kızlık zarı bozulsa bile ilerleyen zamanlarda bayan üzerinde bir travmaya neden olarak, cinsellikten haz alamama gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

Elbette tüm bu durumda sadece bayanlara özgü olmamakla beraber erkeklerde de görülen bir durumdur. Erkeklerde ilk gece korkusu genelde bayanlardan farklı olarak, cinsel performans ile alakalı bir durumdur. Yani sertleşememe korkusu veya  erken boşalma kaygısı erkekte ilk gece korkusuna neden olabilmektedir. Özellikle yüksek derecede heyecan içinde olan erkekler strese bağlı olarak ereksiyon olamazlar.  Dolayısı ile erkeklerin ilk gece korkusunu yenmeleri adına yine bir uzman desteği gerekmektedir.

Hem erkekler hem de bayanlar, ilk gecede ve daha sonra daha sağlıklı bir cinsel ilişki için toplumun koyduğu katı tabuları yıkıp, cinsel eğitim almaları gerekmektedir. Bu sayede cinsel ilişki stres ve korku kaynağı olmaktan çıkacaktır.

İlk Gece Korkusu Neden Olur?

Esasen ilk gece korkusu kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İlk gece korkusu neden olur? Sorusuna yanıt vermek gerekirse;

Kadınlarda İlk Gece Korkusu Nedenleri

Utanma; genç bayanların yanında cinsel konular hiç konuşulmaz. Sürekli bayanlar bir baskı altına alınır ve cinsel ilişki kötü, utanılacak bir durum gibi aksettirilir. Bu da bayanların ilk gece korkusu ve paniği yaşamasına neden olur.

Kanama korkusu; kızlık zarının bozulması ile beraber, bir miktar kanama ortaya çıkar. Ama bu pek çok kadında korku sebebi olarak görülmektedir. Yani kanamanın sürekli olacağını ve durmayacağını düşünen bayanlarda ilk gece paniği ortaya çıkabilmektedir.

Acıma korkusu; toplumda cinsel ilişkiden bahsedilirken sürekli olarak, acı hissinin fazla olacağından bahsedilmektedir. Bu da bayanlar üzerinde bir baskıya neden olur.

Cinsel ilişki ile ilgili bir bilgiye sahip olunmaması veya yanlış bilgilere sahip olunması da ilk gece korkularındandır. Bu nedenle mutlaka belli eğitimlerin alınması gerekir.

Erkeklerde İlk Gece Korkusunun Nedenleri

  • Partneri tarafından beğenilmeme korkusu,
  • Sertleşme korkusu,
  • Erken boşalma korkusu,
  • Stres,
  • Aşırı heyecan
    Elbette tüm bunlar için iyi bir terapi alarak, daha sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamak mümkündür. İlk gece çok önemli olsa da eşlerin daha mutlu bir cinsel birliktelik sürdürmesi için bu konuda destek ve eğitimler almaları şarttır.

Sizde yukarıdaki nedenlerden dolayı korku yaşıyorsanız destek almanız gerekmektedir. Ankara psikolog desteği için Emin Terapi Merkezi uzmanlarını inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir