Majör Depresyon ve Tedavi Yöntemleri

Majör Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Beyin hastalığı olarak bilinen Majör Depresyon, beyinde işlev bozulması ve düzensizliğin yansıması olarak duygu, düşünce ve davranış işlevlerinde bozuklukların meydana geldiği bir belirti kümesidir. Belirtiler her kişide aynı anda ve bir arada gözükmeyebilir. Kişi bu noktada kendisini karamsar ve sıkıntı içerisinde bir duygu durumu yaşarken bulabilir. Düşünceler genellikle negatif yönlüdür. Birey umutsuzluk ve çaresizliğin iç içe geçmiş ruhsal durumunu yaşamaktadır. Bu süreçte hayattan zevk alma minimum seviyede seyir eder. Çoğunlukla günlük hayat aktivitelerine yönelik ilgi de eksilmeler, kayıplar yaşanır.

Depresyon süresindeki kişi çoğunlukla sabah uyanmalarında depresif ve mutsuzdur. Kişinin yaşadığı duygu durumu boşluk ve anlamsızlık hissinin karışımıdır. Motivasyon kaybından ötürü geleceğe yönelik hedef belirleme ve o hedefe odaklanabilmekte güçlükler yaşanması olası bir durumdur. Bu noktada işin içerisine kaygı ve korkular da dahil olabilir. İç huzursuzlukla beraber gergin hissetme seviyeleri yükseliş gösterebilir. Bazı hastalarda ağlama nöbetleri olurken bazı kişiler ise ağlayamamaktan ve duygusuzluktan şikayet eder.

Geçmişe yönelik dönüşler oldukça fazladır. Sık sık geçmiş olaylar akla gelebilir ve ardından pişmanlık seviyesinde artış yaşanabilir. Kişinin duygu durumuna şimdiki zamanda bakıldığında ise kendisini değersiz ve yetersiz, hatta fazlaca suçlu hissettiğini söyleyebiliriz.

Kişi çevreye karşı güven duymaktan yana da problemler yaşayabilir. Alınganlıkları artabilir. Yalnız hissetme hissi artabilir ve olumsuz düşünceler beyni ele geçirir. Unutkanlık ve dikkat- konsantrasyon sürelerinde azalma beklenir. Kişinin enerjisi düşük olduğundan haliyle çabukta yorulur. Uykuya geçişlerde problemler yaşanabilir yada uykuda bölünmeler oluşabilir. İştahta azalma yada kilo kaybı yaşanabileceği gibi aşırı yemek yeme de gözlenebilir.

Ağır vakalarda birey kendisine zarar verme üzerine kurulu planlar gerçekleştirebilir. Bu planlar intihar düşüncesi, girişimi veya planı olabilir.

Majör Depresyon Tedavisi

Majör Depresyon tedavisinde psikofarmakoloji, beyin uyarıcı teknikler ve/veya psikoterapi kullanılabilir. Etkin bir tedavi süreci ile haftalar içerisinde kısmen düzelme, 3-4 ay gibi bir zaman aralığında ise tam düzelme sağlanabilir.

Hafif şiddette seyir eden depresyonda ise psikoterapi, majör stresörün ortadan kalkması ile birlikte tek başına etkili olabilir. Ayakta takibi sağlanan orta seviyede bir depresyon için psikoterapi ile birlikte sunulan ilaç tedavisi uygulanabilir. İstenen düzelme sağlanamazsa ikinci bir aşama olan beyin uyarım tekniği olan Manyetik Uyarım Tedavisi denenebilir.

Eğer kişi ağır bir depresif epizod geçiriyorsa ve intihar riski varsa bu hastanın hastaneye yatışı kesinlikle sağlanmalıdır. Ardından yoğun bireysel psikoterapi, gerekli görüldüğü zaman eş ve aile terapisi ve ilaveten biyolojik tedavilerle desteklenir.

Emin Terapi Olarak Majör Depresyonda Neler Yapabiliriz?

Eğer psikologunuz majör depresyonunuz olduğundan şüpheleniyorsa, sizi ilk öncelikle bir psikiyatra yönlendirecektir. Majör depresyon bozukluğunun doğası gereği psikofarmakolojik ilaçlar kullanılması gereken durumlar olması yüksek ihtimaldir.

Psikiyatrla yaptığınız görüşme sonrasında size uygun bir psikoterapi süreci planlayacağız ve sizin daha iyi hissetmeniz için elimizden geleni yapacağız. Literatürdeki birçok çalışma, ilaç tedavisiyle birlikte yapılan psikoterapinin; sadece ilaç tedavisi ve sadece psikoterapiye göre çok daha iyi bir gelişme ve düzelme sağladığını ortaya koymuştur. Böylelikle Emin Terapi Merkezi olarak amacımız, sizi bütüncül bir iyileşme sürecine en kısa biçimde ulaştırmaktır.


 

Emin Terapi Merkezi’nden randevu almak için bize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bireysel terapi sayfamıza geri dönmek ve bireysel terapinin ne olduğunu öğrenmek için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Emin Terapi Merkezi Instagram Sayfamızı Ziyaret Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir