Okul Korkusu(Fobisi) Nedir?

Okul korkusu belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Okulların açılması ile beraber pek çok çocukta okul fobisi yani okul korkusu oluşmaya başlamıştır. Okul fobisi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir faktördür. Özellikle ilk defa okula gidecek olan öğrencilerde daha fazla görülür. Öte yandan pandemi nedeni ile öğrenciler uzun bir süre okuldan ayrı kaldılar. Bu da okul korkusunun bir kat daha artmasına sebebiyet veren durumların başında gelmektedir.

Bu durumda okul korkusu yaşayan çocukların okula gitmeyi ret etme veya isteksiz bir şekilde okula başlama gibi büyük sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu hem öğrencileri hem de aileleri yakından ilgilendiren bir durum olmakla beraber, kısa süre içinde çözüme ulaştırılması gereken problemlerin başında gelir.

Okul Fobisi Nedir?

Evinden uzaklaşmak istemeyen çocuklar, yabancı kişilerle etkileşim içinde olmayan çocuklar ve aileleri tarafından çok fazla baskı gören çocuklarda okul fobisi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hem annelerin hem de babaların okul fobisi nedir? Sorusuna yanıt bulup, daha bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

Okul fobisi hem kronik hem de kısa süreli görülen durumlardandır. Kısa süreli görülen okul korkusu daha çok ilk defa okula başlayacak çocuklarda ortaya çıkar. Bu durum birkaç hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ülkemizde anlık okul fobilerini yenmek adına ilk kez okula gidecek çocuklar için uyum haftası süreci başlatılmaktadır. Bu haftada der görmek yerine çocukların okula adapte olması adına ve korkularını yenmeleri adına çeşitli etkinlikler ve oyunlar oynatılır. Dönemsel olarak görülen okul korkusu bu sayede büyük oranda ortadan kaldırılmış olacaktır.

Kronik olarak görülen çocuklarda okul fobisi nedenleri, ailelerin çocuklarına çok yüklenmesi ile ortaya çıkar. Ayrıca yatılı okulda kalmak zorunda olan çocuklarda yabancı ortamda yer alma gibi endişeleri olduğu için de ortaya çıkmaktadır. Yani kronik okul korularının pek çok sebebi mevcuttur. Bu durumda her öğrencide farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Dolayısı ile anne ve babaların ilk olarak çocuklarında görülen bu durumun nedenleri bilinmeli ve analiz edilerek, çözüme ulaştırılması gerekir.

Okul Fobisi Belirtileri Nelerdir?

Okul fobisi belirtileri farklı şekillerde görülmektedir. Yani kısa süren okul korkularının belirtileri ile uzun dönem sürecek olan okul korkusunun belirtileri farklıdır. Kısa süren okul korkularının belirtileri daha çok fiziksel ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise;

 • Öğrencilerde nedensiz baş ağırları,
 • Gündüzleri uyuma isteği,
 • Geceleri uyuyamama ve geç saatlere kadar televizyon izleme isteği,
 • Yeme bozuklukları ve iştahsızlık,
 • Okul sorumluluklarından kaçma veya ödevleri aksatma,
 • Sürekli sinirlilik ve saldırgan tavırlar içine bürünme,
  Bu belirtiler, günün her saati değil,  günün belli zamanlarında ortaya çıkar. Örneğin baş ya da karın ağrıları ödev yapmaları gereken saatlerde ve okul saatine yakın zamanlarda görülür.

Uzun dönem okul korkusu belirtileri ise;

 • İçe kapanma,
 • Sürekli korku halinde olma ve sık sık irkilme,
 • Kabuslarla uyanma,
 • İletişim bozuklukları,
 • Halsizlik ve yaşama karşı isteksizlik,
  Esasen ergenlik belirtilerine yakın olduğu için pek çok aile bu belirtilerin üzerinde durmak istemez. Ama en kısa sürede önlem alınmaz ise ilerleyen zamanlarda çocukların okul başarılarını ve akademik kariyerlerini derinden etkileyecek durumlardan biridir. Bu nedenle uzman bir destek alınması önerilmektedir.

Okul Fobisi Nedenleri Nelerdir?

Okul fobileri her çocukta aynı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Yani her çocukta görülme nedeni farklıdır. Bu sebepten ailelerin çocukları ile iyi ilişkiler kurup, ilk olarak okul fobisi nedenleri hakkında tam bilgi sahibi olmaları, akabinde de çözüm odaklı bir yaklaşım içine girmeleri tavsiye edilir.

Aileden kopma korkusu; bu daha çok küçük yaştaki çocuklarda ve yatılı okulda okuma durumunda kalan çocuklarda ortaya çıkar.

Sınav stresi; ülkemizde sınavlara yüklenen anlam çok büyüktür. Bu başta ailelerin üzerinde bir baskıya neden olurken, aileler bu yükün ağırlığını direk olarak çocuklarına yansıtır. Dolayısı ile çocuklarda başarısız olma korkusu ve sınavlardan düşük not alma korkusu gibi çeşitli korkular ortaya çıkar. Dolayısı ile okuldan soğuma ve okula karşı isteksiz olma gibi durumlar da söz konusu olacaktır.

Kıyaslama; ailelerin en sık yaptığı ve en büyük yaptığı hataların başında kıyaslama gelir. Bir başka öğrenci ile kıyaslanan çocuklarda değersizlik hissi ortaya çıkar. Bu da okuldan korkmalarına neden olur.

Çocuğun yapabileceğinden fazlasının yüklenmesi; herkesin belli bir yeteneği ve kapasitesi vardır. Anlamsız yere çocuklardan çok büyük beklenti içine giren ve bunu çocuklara şiddetli bir şekilde yansıtan ailelerin çocuklarında okul fobisi daha fazla görülmektedir. Çocuğu anlayıp, yapabilecekleri üzerine yoğunlaştırması doğru olacaktır.

Elbette bu nedenler sadece genel olarak görülür. Bu nedenle aileler çocuklarını iyi tanıyıp, kendi çocuklarında görülen okul korkusu nedenlerinin üzerine gitmeleri gerekir.

Okul Korkusu Nasıl Geçer?

Okul korkusu ile baş edemeyen çocukların mutlaka uzman desteği alması gerekir. Bazen aileler kendi başına bu durumun üstesinden gelemeyebilirler. Dolayısı ile her zaman uzman desteği alarak, daha başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Ankara psikolog desteği için Emin Terapi Merkezi’nden hemen randevu alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir