travma

Psikolojik Travma Nedir?

psikolojik travma logo

Psikolojik Travma Nedir?

Bireyi, aşırı derecede korkuya düşüren, üzerinden çaresizlik etkisi oluşturan, dehşete düşmüş hissettiren ve çoğu zaman belirsizlik, beklenmedik, olağandışı, ani gelişen olay ve durumların yarattığı etkilere psikolojik/ruhsal travma diyoruz. Bireylerin yaşamlarında birçok sıkıntılı süreç, kriz dönemleri, üzüntü, stres meydana getiren olaylar olur ancak bunların tümü psikolojik bir travma etkisi yaratmaz. Birçok değişken bunu etkilemekte ve kapsamakla birlikte bireyin kendi baş etme becerileri, psikolojik sağlamlığı bu noktada önem kazanmaktadır.

Özellikle, hazır-bulunuşluk kapsamında değerlendirilecek olursa, bireyi beklenmedik bir anda yakalayan olaylar olduğu için kendimizi çaresiz ve köşeye sıkışmış hissedebiliriz ve çeşitli travma tepkilerini davranışsal olarak yansıtmak mümkündür.

Hangi Olaylar/Durumlar Psikolojik Travmaya Yol Açabilir?

Bireysel farklılıklarımız olması sebebi ile aynı olayı yaşayan iki insan da bile aynı tepkiler gelişmemektedir. Bu sebeple örneklendireceğimiz durumlar, yüzdelik olarak genel yoğunluğu içeren örneklendirmeler olacaktır .

Psikolojik sorunlara yol açtığı bilinen travma türleri şöyle sıralanabilir;

-Doğal afetler (deprem, yangın, sel, heyelan…)

– Beklenmedik/ani ölümler

– İnsan etkisi ile gerçekleşen travmalar (savaşlar, tecavüz, istismar, işgal, işgence)

– Ciddi/Ölümcül hastalıklara yakalanma

– Kazalar (iş, trafik kazaları)

Toplumda, psikolojik travmaya yol açan olaylar fazlaca yaygındır. ( saldırılar, afetler, istismar, kazalar vs.) ve çoğumuz yaşamımızda bir kere de olsa bu tür psikolojik sorun yaratan olaylar ile karşılaşmaktadır. Ancak psikolojik travmalar ile karşılaşma olasılığı herkes için eşit değildir. Birçok zincirleme durum, gelişim ve yaşayış vs. gibi değişkenler etkilemektedir. Çeşitli risk grupları mevcuttur. Örneğin; suç kültürünün içerisine doğmuş bir çocuğun birçok travma yaratacak olay ile karşılaşması muhtemeldir.

Psikolojik/ruhsal travmalardan sonra en sık görülen iki önemli psikolojik sorun, Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Depresyondur.

Bu bozukluklar hakkında detaylı bilgi için sitemizdeki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz…


Emin Terapi Merkezi’nden randevu almak için bize bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bireysel terapi sayfamıza geri dönmek ve bireysel terapinin ne olduğunu öğrenmek için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Emin Terapi Merkezi Instagram Sayfamızı Ziyaret Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir